PAC Mate Portable Braille Display
Produkcja: Freedom Scientific
Jest to przenośny monitor brajlowski produkowany w dwóch modelach (20- i 40-znakowych). Można go podłączyć poprzez USB do komputera, notebooka i notatnika PAC Mate. Oba modele mają kółka nawigacyjne jak w notatnikach Braille Lite Millenium, podwójny rząd miniprzycisków, jeden do przywoływania kursora, drugi do wykonywania definiowanych przez użytkownika funkcji. Ich brajlowska linijka ma regulowaną twardość brajla. Model 20 jest najmniejszym monitorem, który znakomicie nadaje się w podróż i na wykłady.
Warto zauważyć, że pomimo zastosowania w wersji 40 najnowszej technologii, regulowania twardości brajla, podwójnego rzędu miniprzycisków, kółek nawigacyjnych jest to zdecydowanie najtańszy z nowoczesnych modeli 40-znakowych oferowanych na rynku.
Więcej informacji na stronie producenta: www.freedomscientific.com
Braille Wave
Produkcja: HandyTech
Braille Wave |
Braille Wave to nowoczesny, ergonomiczny 40 znakowy monitor brajlowski z wbudowanym prostym notatnikiem. Niewielkie rozmiary i mała waga sprawiają, że bez problemu zmieści się w teczce. Idealnie pasuje do notebooka. Ma wyjątkowo ciekawą brajlowską linijkę z unikalnymi wklęsłymi modułami jak wszystkie monitory brajlowskie tej firmy. Nad każdym z nich umieszczony jest miniprzycisk przywoływania kursora. Można wprowadzać doń dane przy pomocy wbudowanej klawiatury brajlowskiej lub zewnętrznej klawiatury komputerowej. Dołączone jest oprogramowanie, które umożliwia przesłanie danych do komputera, gdzie można poddawać je dalszej obróbce. Po podłączeniu do komputera można przełączać się pomiędzy trybem monitora brajlowskiego i trybem notatnika
Dane techniczne:
- 40 wklęsłych modułów brajlowskich z przyciskami przywoływania kursora
- opcja włączenia/wyłączenia komórek statusu
- możliwość podłączenia zewnętrznej klawiatury
- 4 MB pamięci na notatki
- 11 klawiszy funkcyjnych
- wbudowane akumulatory pozwalające na 20 godzin pracy
- krótki czas ładowania – 3 godziny
- port szeregowy
- rozmiary: 360x120x35 milimetrów
- waga: 1 kg
Braille Wave to: urządzenie, okablowanie, zasilacz, oprogramowanie na płycie CD, podręcznik w czarnym druku i brajlu, torba.
Więcej informacji na stronie producenta: www.handytech.de
Braille Voyager
Produkcja: Tieman
Braille Voyager |
Seria urządzeń Voyager to brajlowskie monitory bez dodatkowych funkcji notatnikowych. Jest to najnowocześniejszy monitor o niewielkich gabarytach. Łączy się go z komputerem przez port USB. Jest niewiarygodnie lekki, dzięki czemu może być używany przenośnie np. z notebookiem. Specjalistyczny program towarzyszący urządzeniu pozwala użytkownikowi na ustawianie wielu ważnych parametrów jego pracy, chociażby tak zwanej twardości brajla.
Wszystkie modele Voyagera są rozkładane. Gdy są złożone, podstawa pod klawiaturę zamyka dostęp do wyświetlacza i klawiszy brajlowskich. Rozłożenie urządzenia polega na otwarciu i rozwinięciu dwóch elementów, które tworzą podstawę dla komputerowej klawiatury lub notebooka. Wersja Plus posiada dodatkowy port szeregowy. Numer oznacza ilość brajlowskich znaków.
Więcej informacji na stronie producenta: www.tieman.com
Braillino
Produkcja: HandyTech
Braillino |
Jest to notatnik/monitor brajlowski z 20 znakową brajlowską linijką. Posiada 4 MB pamięci flash do przechowywania dokumentów. Można pisać na ergonomicznej klawiaturze brajlowskiej lub podłączyć standardową klawiaturę komputerową. Do notatnika dołączone jest oprogramowanie komunikacyjne, które pozwala na szybkie przesyłanie plików do i z komputera (bezpośrednio z Eksploratora Windows lub Worda).
Dzięki oprogramowaniu Talks & Braille dostarczanemu razem ze stacją dokującą, wszystkie funkcje urządzenia są udźwiękawiane i ubrajlawiane przez Braillino. Talks & Braille to stabilne i funkcjonalne oprogramowanie udźwiękawiające dla systemu Symbian, z którego korzysta między innymi Nokia Communicator.
Parametry techniczne Braillino:
- 20 wklęsłych modułów brajlowskich z miniprzyciskami przywoływania kursora
- 4 MB pamięci flash
- port szeregowy
- port do podłączenia klawiatury
- 2 klawisze przewijania
- klawiatura brajlowska z ośmioma klawiszami,
- rozmiary: 223x123x33 mm
- waga: 688 gram
Parametry stacji dokującej:
- 2 porty szeregowe
- 1 port USB
- wyjście do podłączenia zestawu słuchawkowego
- waga: 200 gram
Więcej informacji na stronie producenta: www.handytech.de
Bookworm „Mól książkowy”
Produkcja: HandyTech
Bookworm „Mól książkowy” |
Jest to „najdziwniejszy” znany nam brajlowski monitorek służący z równym powodzeniem jako urządzenie do czytania książek w brajlu, jak do ubrajlawiania komputera. Jego brajlowska linijka ma zaledwie 8 znaków. Dzięki czterem klawiszom specjalnym i świetnemu oprogramowaniu umożliwia wygodne i szybkie czytanie. Jest wyposażony w port RS do komunikacji z komputerem. Ma 4 MB pamięci, zegar, plik pomocy, procedury stawiania znaczników, by trafiać w wyróżnione miejsca tekstu.
Więcej informacji na stronie producenta: www.handytech.de
Graphics Window Professional (GWP)
Produkcja: HandyTech
Graphics Window Professional (GWP) |
GWP umożliwia niewidomym użytkownikom „dotknięcie” graficznych informacji wyświetlanych w Windows. Obiekty graficzne są przekształcane na dotykowe obrazki o rozdzielczości 24 na 16 punktów. GWP korzysta z technik przetwarzania obrazu, aby wyselekcjonować najważniejsze informacje. Dotykowe obrazy są dynamicznie zmieniane, aby w czasie rzeczywistym podążać za zmianami na ekranie. Używając GWP niewidomy może obejrzeć wszystkie graficzne informacje na ekranie. Ramkę z wyświetlanym obrazem można przemieszczać po ekranie używając klawiszy strzałek. Funkcja Zoom pozwala na powiększenie wybranego fragmentu obrazu, aż do momentu kiedy jeden punkt na dotykowym wyświetlaczu będzie odpowiadać jednemu pikselowi na ekranie. W celu łatwiejszego wyszukiwania informacji dostępny jest również tryb podglądu, w którym matryca dotykowa wyświetla zawartość całego pulpitu.
GWP umożliwia niewidomym użytkownikom „dotknięcie” graficznych informacji wyświetlanych przez MS Windows. Obiekty graficzne są przekształcane na dotykowe obrazki o rozdzielczości 24 na 16 punktów. Użądlenie korzysta z zaawansowanych technik przetwarzania obrazu, aby wyselekcjonować najważniejsze informacje. Dotykowe wyświetlany obraz jest dynamicznie zmieniany, aby w czasie rzeczywistym podążać za zmianami na ekranie.
Dzięki niemu niewidomy może obejrzeć wszystkie graficzne informacje na ekranie. Ramkę z wyświetlanym obrazem można przemieszczać po ekranie używając klawiszy strzałek. Funkcja Zoom pozwala na powiększenie wybranego fragmentu obrazu, aż do momentu kiedy jeden punkt na dotykowym wyświetlaczu będzie odpowiadać jednemu pikselowi na ekranie. W celu łatwiejszego wyszukiwania informacji dostępny jest również tryb podglądu, w którym matryca dotykowa wyświetla zawartość całego pulpitu.
Urządzenie posiada 8 programowalnych przez użytkownika klawiszy funkcyjnych oraz klawisz shift. Aby ułatwić orientację widzącemu pomocnikowi, dotykowe wzorce mogą być również wyświetlane na ekranie.
GWP jest szczególnie przydatne podczas nauki podstawowych zasad systemu Windows i rozmieszczenia standardowych elementów kontrolnych. Korzystając z ręcznego dostrajania gęstości matrycy w zależności od nasycenia obrazu, pozwala na obejrzenie każdego rysunku. W szkole GWP otwiera nowe drogi do przekazywania wiedzy, na przykład poprzez wyświetlanie wykresów funkcji, figur geometrycznych lub granic państw.
GWP jest również niezwykle przydatne w biurze. Można samodzielnie skontrolować graficzne efekty naszej pracy, przedstawiane na przykład w postaci wykresu słupkowego lub kołowego. Bez problemu można także sprawdzać układ w dokumentach word lub na stronach internetowych.
Idealnym rozwiązaniem dla profesjonalnego stanowiska pracy jest połączenie monitora brajlowskiego i GWP. Konfiguracja taka pozwala na jednoczesną kontrolę wyświetlanego tekstu przy użyciu monitora brajlowskiego oraz układu i informacji graficznych przy pomocy GWP.
Więcej informacji na stronie producenta: www.handytech.de
Braille Star
Produkcja: HandyTech
Braille Star |
Brajlowski monitor. Jest on wyposażony w klawiaturę czarnodrukową i brajlowską i pełni rolę prostego notatnika. Nie umożliwia definiowania twardości brajla. Porozumiewa się z komputerem przez porty USB i szeregowy. Ma 4 MB RAM pamięci, w której można przechowywać ponad 4000 stron tekstu. Użytkownik otrzymuje oprogramowanie wspomagające transmisję pomiędzy monitorem/notatnikiem i komputerem. Numer oznacza ilość znaków wyświetlanych na linijce.
Dane techniczne:
- 40/80 brajlowskich znaków
- 40/80 przycisków przywołujących kursor
- Ergonomiczna budowa, bardzo lekki i cienki
- Zewnętrzne wyjście i wejście na klawiaturę
- Połączenie przez USB lub kabel serial
- 4 MB pamięci (około 4000 strony tekstu)
- 2 klawisze nawigacyjne
- 8 klawiszy funkcyjnych
- Czas działania na bateriach do 20 godzin
- Szybkie ładowanie akumulatorów (3 godziny)
- Dostarczany wraz z tobrą naramienną
- Wymiary: 35 cm x 35 cm x 2.5 cm
- Waga:1.4kg
- Roczna gwarancja
- Jest kompatybilny z: Windows 98/2000/ME/XP, Linux, DOS
Więcej informacji na stronie producenta: www.handytech.de
Focus
Produkcja: Freedom Scientific
Focus |
Focus to rodzina trzech modeli brajlowskich monitorów. Chyba tylko one dorównują (a niektórzy twierdzą, że nawet przewyższają) technologii Voyagerów. Są one nieco inaczej skonstruowane. Złożenie urządzenia nie powoduje zasłonięcia brajlowskiej linijki i klawiszy sterujących. Rozłożenie polega na odgięciu i wysunięciu dwóch teleskopów, na których kładzie się klawiaturę komputerową lub notebook. Klawisze sterujące urządzeniem, nigdy nie wystają ponad obudowę, dzięki czemu nie można ich przypadkowo wcisnąć. Mają niezniszczalną aluminiową obudowę.
O ile Focus 44 to brajlowski monitor świetny przede wszystkim dla notebooków, to modele 70 i 84 znakomicie ubrajlawiają stacjonarne komputery. Model 70 jest tak zaprojektowany, że bardzo dobrze pasuje rozmiarami do komputerowej klawiatury. W związku z tym, że niewidomi nie mogą liczyć na z góry określoną długość wierszy na ekranie, model ten wydaje się najkorzystniejszy.
Więcej informacji na stronie producenta: www.freedomscientific.com