fbpx

Laseroterapia to stosunkowo młoda metoda leczenia. Historia jej klinicznego zastosowania liczy sobie ponad 20 lat. W tym czasie laseroterapia stała się bogatsza o nowe współczesne modyfikacje, o skomplikowane możliwości naprowadzania i dostarczania promieniowania, o system kierowania i kontroli. W ostatnim czasie zmieniła się prawie całkowicie w zautomatyzowany proces. Obecnie można bez przesady powiedzieć, że laseroterapia samodzielnie lub jako komponent kompleksowego leczenia jest włączona praktycznie we wszystkie rozdziały medycyny.
Efektywność, szybkość, bezbolesność, aseptyczność, brak ograniczeń wiekowych i zjawisk ubocznych – to cechy wyróżniające współczesną terapię laserową.

Mimo stosunkowo krótkiego czasu wykorzystywania laserów w medycynie, dokładnie w ciągu ostatnich lat, zastosowanie terapii laserowej na tyle się rozszerzyło, że obecnie jest już sens mówienia o całych dziedzinach, w których jest stosowana. W rezultacie wielu badań stwierdzono, że niskoenergetyczne promieniowanie laserowe posiada przeciwzapalne, odczulające, łagodzące ból, spazmolityczne i przeciwkrwotoczne działanie biologiczne. W rezultacie odbywający się z jego udziałem proces metaboliczny stanie się szybszy lub powolniejszy.

Mechanizm działania leczniczego i przeciwbólowego promieni lasera polega na wywołaniu drgań (oscylacji) atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Występuje tu zjawisko rezonansu elektronicznego paramagnetycznego, które wzbudza promieniowanie wtórne udzielające się sąsiednim tkankom położonym głębiej. Proces taki zachodzi aż do głębokości kilku centymetrów. Efektem biostymulacji jest normalizacja wszystkich niezliczonych procesów odbywających się nieustannie w ludzkim organizmie, między innymi na poziomie molekularnym.

Niektóre z ogólnych zastosowań:

  • działanie przeciwbólowe
  • działanie przeciwzapalne
  • opóźnienie procesu starzenia skóry
  • przyśpieszenie gojenia się ran
  • leczenie obrzęków, krwiaków i wylewów
  • wzmocnienie układu odpornościowego

______________________________
Źródło: www.centrumzdrowia.home.pl

Udostępnij

Skip to content