fbpx
Artykuł (broszura) opracowany przez Annę Iwanowską, Kamila Kasprowicza, Kamila Miler, Małgorzatę Wojciechowską ma na celu pomóc Państwu w codziennej obserwacji funkcjonowania wzrokowego dziecka.

Ocena umiejętności widzenia dziecka w pierwszym roku życia. Broszura informacyjna Koła Naukowego Wczesnej Rehabilitacji Dzieci z Uszkodzonym Wzrokiem.

Szanowni Państwo!

Broszura, którą trzymają Państwo w rękach ma na celu pomóc Wam w codziennej obserwacji funkcjonowania wzrokowego dziecka.

* Zamieściliśmy w niej proste ćwiczenia, które umożliwią Państwu wykrycie nieprawidłowości w widzeniu Waszego dziecka. Większość z nich możecie przeprowadzić podczas zabawy.
* Do ćwiczeń wykorzystujecie ulubione zabawki dziecka (ważne jest by były one niezbyt duże, w pierwszym miesiącu życia w czarno-białych kolorach, potem o intensywnej barwie).
* Pamiętajcie by dać dziecku wystarczającą ilość czasu na reakcję.
* Jeżeli podczas ćwiczenia zauważycie Państwo niepokojące zachowania dziecka (inne niż przy opisie ćwiczeń) możecie zgłosić się do lekarza okulisty.
Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie dzieci mają takie samo tępo rozwoju i pewne funkcje mogą pojawić się u nich trochę później. Miejcie na uwadze również fakt, że niektóre dzieci (np. z uszkodzonym słuchem, aparatem ruchowym) nie będą w stanie wykonywać pewnych zadań i nie oznacza to uszkodzenia wzroku.
U dzieci mogą pojawić się także inne reakcje niż te, które opisaliśmy przy ćwiczeniach. Na przykład intensywne poruszanie rączkami i nóżkami, zastyganie w bezruchu, gaworzenie, uśmiech, szerokie otwarcie oczu.
Mamy nadzieję, że broszura ta będzie dla Państwa bardzo przydatna. Zachowajcie ją lub przekażcie znajomym, którzy mają małe dziecko. Niech to będzie nasza wspólna troska o zdrowie przyszłych pokoleń.

PIERWSZY MIESIĄC

Dziecko reaguje na światło

Sprawdź:

* Czy dziecko odwraca głowę w kierunku okna, wpatruje się w światła, jasne ściany.

Dziecko utrzymuje spojrzenie na kontrastowym przedmiocie.

Sprawdź:

* Pokaż dziecku z bliskie odległości od twarzy (20-30 cm) czarno-biały przedmiot. Dziecko powinno zauważyć go zatrzymać na nim spojrzenie przez kilka sekund.

Dziecko reaguje na twarze bliskich osób.

Sprawdź:

* Pochylając się nad dzieckiem zobacz czy patrzy na Twoją twarz. Jeśli nie obserwujesz takiej reakcji, spróbuj podkreślić Swoją twarz na przykład przez mocniejszy makijaż i sprawdź czy teraz dziecko ją zauważy.

Dziecko podąża wzrokiem za wolno poruszającym się przedmiotem.

Sprawdź:

* Umieść zabawkę na wprost oczu dziecka i powoli przesuwaj ją w prawą stronę. To samo ćwiczenie wykonaj w lewą stronę. Dziecko powinno podążać oczami za zabawką do 45-60 cm w obu kierunkach (może przy tym poruszać głową).

DRUGI – TRZECI MIESIĄC Dziecko uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech.

Sprawdź:

* Uśmiechaj się do dziecka i zobacz czy ono uśmiechnie się do Ciebie.

Dziecko zaczyna przyglądać się własnym dłoniom:

Sprawdź:

* Czy dziecko bawiąc się swoimi dłońmi patrzy na nie.

Dziecko śledzi wzrokiem poruszający się przedmiot.

Sprawdź:

* Umieść kolorową zabawkę na wprost oczu dziecka i poruszaj nią w różnych kierunkach (od prawej strony do lewej, od góry do dołu, po skosie i po okręgu). Dziecko powinno podążać za nią wzrokiem.

U dziecka pojawiają się zbieżne ruchy gałek ocznych.

Sprawdź:

* Pokaż zabawkę na wprost oczu dziecka w odległości około 60 cm. i powoli przybliżaj ją do nasady nosa. Oczy powinny jednocześnie zbiegać się w kierunku nosa.

CZWARTY – PIĄTY MIESIĄC Dziecko wyciąga ręce w kierunku przedmiotów znajdujących się w zasięgu jego rąk.

Sprawdź:

* Czy dziecko widząc ulubioną zabawkę wyciąga po nią rękę i patrzy na nią. Czy dziecko patrzy na zabawkę, gdy się nią bawi (np. kiedy nią potrząsa lub przekłada z ręki do ręki).

Dziecko potrafi obserwować upadające i toczące się zabawki.

Sprawdź:

* Czy o wyrzuceniu zabawki z łóżeczka dziecko spojrzy na podłogę próbując ją szukać.

Dziecko przenosi spojrzenie z jednego przedmiotu na drugi.

Sprawdź:

* Pokaż dziecku takie same (lub podobne) zabawki, jedną z prawej, drugą z lewej strony. Porusz jedną z nich, sprawdź czy dziecko patrzy na nią. Następnie porusz drugą zabawką i zobacz czy dziecko przeniosło na nią spojrzenie. Powtórz kilkakrotnie to ćwiczenie pokazując zabawki w innych obszarach pola widzenia.

SZÓSTY – SIÓDMY MIESIĄC Dziecko reaguje na obiekty pokazywane w całym obszarze pola widzenia.

Sprawdź:

* Pokazuj dziecku ulubioną zabawkę w różnych obszarach pola widzenia (z prawej, z lewej, od góry, od dołu) i obserwuj czy dziecko reaguje na nią (uśmiecha się, wyciąga rączki).

Dziecko rozpoznaje dobrze znane mu osoby. Może zauważyć zmiany w wyglądzie osób z najbliższego otoczenia.

Sprawdź:

* Zmień coś w wyglądzie swojej twarzy (np. załóż ciemne okulary, czapkę, zmień fryzurę). Podejdź do dziecka nic nie mówiąc. Zaobserwuj czy reakcja dziecka na Twoją twarz jest inna niż zwykle.

ÓSMY – DWUNASTY MIESIĄC Dziecko zaczyna interesować się małymi przedmiotami (patrzy na nie i próbuje po nie sięgać).
Sprawdź:

* Połóż przed dzieckiem kilka drobnych przedmiotów (np. kolorowe groszki cukiereczki). Sprawdź czy patrzy na nie i próbuje po nie sięgnąć.

Dziecko zaczyna interesować się oglądaniem książeczek.

Sprawdź:

* Pokaż dziecku książeczkę i obserwuj czy patrzy na kolorowe obrazki.

Dziecko bawi się różnego rodzaju pojemnikami (pudełka, kubeczki itp.).

Sprawdź:

* Czy dziecko patrzy na to, co robi podczas otwierania, zamykania pojemników, wykładania i wyjmowania z nich drobnych przedmiotów.

Dziecko porusza się w stronę interesujących go obiektów i osób.

Sprawdź:

* Czy przemieszcza się w kierunku osoby lub ulubionej zabawki, gdy ją zauważy.

Materiał został merytorycznie zaopiniowany przez:
dr Grażynę Walczak

Specjalistę w dziedzinie wczesnej rehabilitacji dzieci z uszkodzonym wzrokiem – pracownik naukowy APS

dr Małgorzatę Walkiewicz

Specjalistę w dziedzinie terapii widzenia dzieci z uszkodzonym wzrokiem – pracownik naukowy APS

Opracowanie: Anna Iwanowska
Kamila Kasprowicz
Kamila Miler
Małgorzata Wojciechowska

Koło Naukowe Wczesnej Rehabilitacji Dzieci z Uszkodzonym Wzrokiem przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,

02-353 Warszawa, ul. Szczęśliwiecka 40
tel.: (0-22)822-16-31 wew. 66

Ilustracje
Katarzyna Miszczak – Mijakowska

Udostępnij

Skip to content