Seria 2000
Produkcja: Freedom Scientific
Seria 2000 jest znana od kilku lat. Używa ją wielu niewidomych w Polsce. Pomimo, że są to starsze modele, mają kilka ważnych dla polskiego rynku walorów. Jest tu na przykład nieco lepszy syntezator polskiej mowy.
Notatniki są sterowane przez różne mutacje tego samego systemu operacyjnego. Mogą one być połączone z komputerem i służyć do ich udźwiękawiania lub ubrajlawiania. Ich brajlowskie linijki są zbudowane identycznie do tych, które są instalowane w klasycznych monitorach brajlowskich. Notatniki mogą realizować bardzo wiele funkcji, przez co są nazywane wielofunkcyjnymi brajlowskimi urządzeniami lub terminalami. Podstawową ich rolą jest praca z tekstem w najszerszym z możliwych znaczeń tego określenia. Może to być tekst wpisany na klawiaturze, tekst przetransmitowany z komputera lub dodatkowej stacji dyskietek. Mogą to również być dane uzyskiwane w poszczególnych funkcji notatnika: z adresownika, kalkulatora, terminarza, zegara, stopera, timera itd.
Wszystkie modele posiadają:
- dużo pamięci operacyjnej
- dwujęzyczny syntezator mowy
- inżynierski kalkulator
- terminarz
- adresownik
- zegar, datownik, stoper i timer
Wszystkie modele umożliwiają:
- drukowanie na drukarkach czarnodrukowych i brajlowskich
- dwustronną komunikację z komputerem
- sterowanie dodatkową stacją dyskietek
- pisanie brajlem – integrałem lub skrótami
- sprawdzanie poprawności ortograficznej dla tekstów napisanych w językach obcych
- przenoszenie fragmentów tekstu pomiędzy różnymi plikami
- zarządzanie plikami i folderami
- łatwe i szybkie przemieszczanie się pomiędzy różnymi plikami
- natychmiastowy skok do ostatnio edytowanego miejsca dla ułatwienia pracy w sytuacji, gdy należy szybko notować wykłady, lekcje lub stenogram z zebrania
Notatniki te powstały z myślą o niewidomych uczniach, studentach i pracownikach umysłowych, dla których notebooki nie są w stanie spełnić użytecznej roli. Te wielofunkcyjne brajlowskie i mówiące urządzenia nie odbiegają ceną od zwykłych brajlowskich monitorów, przez co są najgoręcej polecane.
Braille Lite 2000
Jest to popularny notatnik dla niewidomych, wyposażony w sześciopunktową brajlowską klawiaturę, brajlowski wyświetlacz 18-znakowy, syntezator mowy, 768 KB RAM, 2 MB flash. Wykonuje wszystkie funkcje serii 2000, jest mały, gdyż 18 brajlowskich znaków nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Idealny model dla tych, którzy nie chcą za dużo dźwigać i którym wystarczy 18 brajlowskich znaków.
Braille Lite 2000 to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, zbiór dyskietek z różnym oprogramowaniem, kaseta z instruktażem, podręcznik na CD – na życzenie również w brajlu i czarnym druku, pokrowiec, słuchawki.
Braille Lite 40
Jest wyposażony w brajlowski wyświetlacz 40-znakowy, brajlowską klawiaturę 8-punktową, 768 KB RAM, 4 MB flash oraz wymienione wcześniej przy okazji omawiania modelu 2000 funkcje i cechy.
Braille Lite 40 to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, słuchawki., płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, zbiór dyskietek z różnym oprogramowaniem, kaseta z instruktażem, podręcznik na CD – na życzenie również w brajlu i czarnym druku, pokrowiec.
Braille’n Speak 2000
Jest to wyłącznie mówiący notatnik z brajlowską klawiaturą 6-punktową. Komunikuje się z użytkownikiem za pomocą wbudowanego wewnątrz syntezatora mowy. Różni się od modelu Braille Lite 2000 wyłącznie brakiem brajlowskiej linijki; udostępnia wszystkie inne funkcje.
Braille’n Speak to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, słuchawki., płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, podręcznik w czarnym druku i brajlu, kaseta z instruktażem, pokrowiec.
Type & Speak
Jest to wyłącznie mówiący notatnik z klawiaturą czarnodrukowej maszyny do pisania. W związku z tym, że klawiatura ta jest nieco większa od brajlowskiej, całe urządzenie musi być nieco szersze i dłuższe. Pozostaje jednak bardzo lekkie. Ma te same możliwości, co cała seria 2000.
Type’n Speak to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, słuchawki., płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, podręcznik w czarnym druku i brajlu, kaseta z instruktażem, pokrowiec.
Więcej informacji na stronie producenta: www.freedomscientific.com
Seria Millenium
Produkcja: Freedom Scientific
Seria Millenium |
Następca serii 2000. notatniki maja dużo więcej pamięci, gniazdo na kartę pamięci compact flash do 256 MB, wbudowany modem, oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej. Cechuje je nowocześniejsze wzornictwo. Liczba wskazuje na liczbę znaków w notatniku.
Braille Lite Millennium 20
Jest wyposażony w brajlowską klawiaturę 8-punktową, brajlowski wyświetlacz 20-znakowy, nowy syntezator mowy, 2 MB RAM, 12 MB flash, w sumie 14 MB pamięci wewnętrznej, port na karty Compact Flash, wygodne pokrętła służące do przewijania wyświetlanych w brajlu fragmentów oraz modem..
Braille Lite M 20 to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, słuchawki., płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, zbiór dyskietek z różnym oprogramowaniem, kaseta z instruktażem, podręcznik na CD – na życzenie również w brajlu i czarnym druku, pokrowiec.
Braille Lite Millennium 40
Posiada te same funkcje i cechy, co Braille Lite Millennium 20, ma 40-znakowy brajlowski wyświetlacz.
Braille Lite 40 Millennium to: urządzenie, zasilacz, okablowanie, zbiór przejściówek, słuchawki., płyta CD z oprogramowaniem komunikacyjnym, zbiór dyskietek z różnym oprogramowaniem, kaseta z instruktażem, podręcznik na CD – na życzenie również w brajlu i czarnym druku, pokrowiec.
Więcej informacji na stronie producenta: www.freedomscientific.com
Seria PAC Mate
Produkcja: Freedom Scientific
Seria PAC Mate |
Jest to pierwsze w świecie urządzenie umożliwiające inwalidom wzroku pracę z programami pakietu Pocket PC. Dostępne są same notatniki, albo oferowane razem z brajlowskimi monitorami 20- lub 40-znakowymi. Tak jak poprzednie serie notatników Pac Mate mogą być wyposażone w klawiaturę brajlowskiej maszyny do pisania lub klawiaturę komputerową. Umożliwiają dostęp do powszechnie używanych aplikacji Windowsowych w wersji Pocket PC, surfowanie po Internecie i korzystanie z poczty elektronicznej. Oto kilka szczegółów o Pac Mate.
Cechy standardowe:
- Procesor: Xscale 400MHz
- Pamięć: 64MB RAM, 32MB flash ROM,
- W komplecie: akumulatory litowo-polimerowe, ładowarka/zasilacz 12V,
- torba do przenoszenia z paskiem naramiennym.
Urządzenia wejścia:
W notatniku QX400 klawiatura 88-klawiszowa, w notatniku BX400 klawiatura ośmiopunktowa ze spacją, 8 klawiszy funkcyjnych i kursory. W obu notatnikach jest możliwość nagrywania głosu z wykorzystaniem wewnętrznego mikrofonu lub dołączeniem zewnętrznego.
Wejścia/wyjścia:
- USB On-the-Go zgodne z USB 2.0
- port podczerwieni
- dwa gniazda CompactFlash II
- głośnik
- mikrofon
- gniazdo słuchawkowe i gniazdo do przyłączenia zewnętrznego mikrofonu.
PAC Mate wyposażony jest w dwukanałową kartę dźwiękową umożliwiającą jednoczesne
słuchanie syntezatora i plików audio.
Zasilanie:
baterie litowo-polimerowe o pojemności 6600 mAH,
uniwersalny zasilacz 100-240VAC.
Oprogramowanie fabrycznie zainstalowane w notatniku:
- Microsoft Windows CE.net 4.2 z PocketPC 2003
- Program odczytu ekranu JAWS
- notatnik
- kalendarz
- zarządzanie kontaktami i zadaniami
- nagrywarka głosu
- program obsługi poczty elektronicznej
- kieszonkowy Internet Explorer, Word i Excel
- eksplorator plików
- Windows Media Player 9 dla Pocket PC
Oprogramowanie dodatkowe firmy Freedom Scientific:
W notatniku są zainstalowane specjalne wersje edytora i kalkulatora inżynierskiego – FSEdit i FSCalc oraz oprogramowanie stopera.
Syntezatory mowy:
Użytkownicy mogą korzystać z syntezatora Speak firmy Altix, mówiącego po polsku i Eloquence mówiącego w językach zachodnich.
Oprogramowanie nagrane na dołączonym CD:
Są tam: Microsoft ActiveSync 3.7 do łączenia notatnika z komputerem, Outlook 2002 (e-mail, kalendarz, kontakty i zadania).
Oprogramowanie dodatkowe, które można dokupić w firmie Freedom Scientific:
- Daisy player zarówno dla tradycyjnego Windows jak i Pocket PC,
- Destinator – program wraz z urządzeniem GPS,
- ScanTalker – baza produktów na karcie,
- CompactFlash oraz urządzenie do odczytu kodów paskowych niestety na razie do zastosowania tylko w Ameryce.
Dodatkowe akcesoria i oprogramowanie:
Modem, karta sieciowa, sieć bezprzewodowa w postaci karty CompactFlash II.
Brajl:
Pac Mate integruje się z monitorami brajlowskimi zaprojektowanymi specjalnie dla tych notatników w jedno urządzenie, dzięki zastosowaniu rozwiązania polegającego na dokowaniu małego monitorka w środku obudowy notatnika. Można dok zasłonić specjalną wkładką, by nawet bez brajlowskiego monitorka notatnik był kształtny.
Więcej informacji na stronie producenta: www.freedomscientific.com
Kajetek 2000
Produkcja: E.C.E.
Kajetek 2000 |
Mówiący notes wyposażony w 6-punktową klawiaturę brajlowską.
Kajetek 2000 oprócz funkcji notesu, umożliwiających przygotowywanie i przeglądanie notatek ma również wbudowany zegarek, kalendarz, stoper i minutnik. Może również pełnić funkcję syntezatora mowy, a dzięki bardzo prostym programom transmisji danych, niezmiernie łatwo jest przesyłać tekst z komputera do Kajetka. Wykorzystywany więc jest często jako mówiąca książeczka, którą możemy czytać w czasie podróży autobusem, czy tramwajem.
W pamięci Kajetka można zapisać do 500 000 znaków, jest to około 250 stron tekstu. Część pamięci może zawierać notatki, a druga część czytany właśnie dokument.
Więcej informacji na stronie producenta: www.ece.neostrada.pl